tercüme kalitesi

Tercüme Kalitesi

Son yıllarda dünya genelinde yürütülen çeviride kalite standartlarının belirlenmesine yönelik tartışmaların sonucunda ortaya çıkan EN 15038 sertifikası ile kaliteli bir çeviri hizmetinin aşamaları tanımlanmış ve kalitenin sürdürülebilir olması için uygulanması gereken prosedürler belirtilmiştir. Yazılımı ve geliştirme süreçleri şirketimizce yapılmış olan ISO9001:2008 ve EN 15038 gerekliliklerini eksiksiz tamamlayan proje yönetim sistemimizle, her bir proje için uygun çevirmen, redaktör ve danışmanları seçebilmemiz ve kalite kontrol süreçlerimizi noksansız uygulamamız sayesinde tercüme kalitesini güvence altına almış oluyoruz.

Doktor raporlarından akademik makalelerinize veya ilaç ruhsat dosyalarınızın çevirisinden tıbbi cihazların kullanım kılavuzlarının tercümesine ve yazılımlarının yerelleştirilmesine kadar tüm çeviri ihtiyacınız metinlerin uzunluklarına bakılmaksızın Semantik Tercüme Bürosu’nun uygulamış olduğu kalite kontrol süreçlerinden geçer. Böylece eşsiz bir tercüme kalitesi sağlanmış olur.

Proje danışmanlarımız çevirinizin süreçlerini yakından takip etmesinin yanında müşterilerimize terminoloji listesinin hazırlanmasından teslim süresinin çeviri kalitesine etkine kadar projelerinin aşamaları hakkında bilgi vermektedir. Örnek verecek olursak, bir çevirmenin 3-4 günde yapabileceği bir işi 1 günde teslim almak isterseniz; Proje danışmanımız size bunun ancak dosyaları 2-3 çevirmene bölmeyle mümkün olabileceğini ve her ne kadar bunların redaksiyon aşamasında tutarlı bir hale getirilmeye çalışılsa da tutarlılık ve kalite açısından sıkıntılar çıkartabileceğini anlatacaktır. Ya da yurt dışında bir hakemli dergide makalenizi yayınlatmak istiyorsanız, metnin çevirisinden sonra mutlaka ana dilde redaksiyondan geçmesi gerektiğini yoksa dergi editörlerince makalenizin geri gönderilebileceğini, ayrıca bu konuda dergiye ana dilde redaksiyon yaptırıldığına dair size sertifika verebileceğimizi anlatacaktır.

SEMANTİK Tercüme Bürosu‘nun sunduğu çeviri hizmetleri tüm dünyada kabul gören ve Avrupa Birliği tarafından tanınan tek standart olan EN 15038 ve ISO 9001 kalite sertifikalarıyla belgelendirilmiştir.