1000 karakter

Neden Türkiye’deki tercüme büroları fiyatlandırma için 1.000 karakterlik bir metin sayfasını baz alıyorlar?

Neden Türkiye’deki tercüme büroları fiyatlandırma için 1.000 karakterlik bir metin sayfasını baz alıyorlar? Oysa tüm dünyada fiyatlama yaygın olarak kaynak metindeki sözcük sayısı üzerinden yapılıyor. Belki size tuhaf gelecek ama bunun nedeni 17/7/1964 tarih ve 492 numaralı Harçlar Kanunu. Bu kanunun dördüncü bölüm 135. maddesi bakın ne diyor:

Madde 135 – Harçlar sayfa üzerine hesap edildiği hallerde 20 satır bir sayfa ve 50 harf bir satır itibar olunur. Son sayfa 20 satırdan eksik olsa da bir sayfa sayılır.

Resmi işlemlerdeki sayfa tanımı zamanla tercüme bürolarının kurum ya da kişilere de bu şekilde fiyatlandırma yapmasına yol açmış. Peki 1000 karakter kaç sayfa yapar? Bunu belirleyen birçok faktör var: Metin hangi dilde yazılmış? Metnin konusu ne? Başlık satırları az mı çok mu? Metinde sayısal veriler yer alıyor mu?… Artık herhangi bir metin düzenleyici program kullanarak bir metindeki sözcük sayısını, boşluklu ya da boşluksuz olarak karakter sayısını kolaylıkla görebiliyorsunuz. Türkçe için 130 – 160 sözcük arası bir değer ortalamayı yansıtabilir.

İngilizce’den Türkçe’ye çeviri söz konusu olduğunda Türkçenin eklemeli bir dil olması nedeniyle Türkçeye çevrilmiş metin İngilizcesinden daha kısa olma eğiliminde.  Tercüme büroları fiyatlamayı kaynak dildeki metinin karakter sayısı ya da sözcük sayısı üzerinden yapıyor.

anahtar sözcükler
1000 karakter

 Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir